Spotkanie autorskie z Michałem Wójcikiem w ramach obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę

W czwartek 8 listopada  gościem Biblioteki Publicznej Gminy Kotlin i biblioteki Szkoły Podstawowej w Kotlinie był historyk i dziennikarz – Michał Wójcik. Spotkanie to połączone było z promocją jego najnowszej książki pt. Terrorysta. Wywiad – rzeka z Józefem Piłsudskim oraz 100 – rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas VIII i III gimnazjum.

Michał Wójcik jest absolwentem Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Pracował w Radiu ZET, tygodniku „Przekrój”, był również redaktorem naczelnym magazynów „Focus” i „Focus Historia”. Współtworzył ponadto „Błyskawiczny program historyczny” w TVN Warszawa oraz cykl „Było nie było” w Discovery Historia. Jest laureatem Nagrody Historycznej „Polityki” za napisaną wspólnie z Emilem Maratem  książkę „Ostatni. Historia cichociemnego Aleksandra Tarnawskiego, pseudonim «Upłaz».”
Michał Wójcik to również współautor bestsellerowych „Ptaków drapieżnych”, historii Lucjana „Sępa” Wiśniewskiego, likwidatora z Armii Krajowej. Jest także autorem wydanego w 2017 roku wywiadu rzeki z Zofią Posmysz „Królestwo za mgłą”  oraz twórcą przygodowych książek historycznych dla dzieci.
      Podczas bardzo interesującego i fascynującego spotkania autorskiego nasz Gość opowiadał nam o Józefie Piłsudskim. Dowiedzieliśmy się, że marszałek naprawdę był kłębowiskiem nerwów, bywał zawzięty, małostkowy i agresywny z wściekłości. Był także uparty i nieskory do kompromisu. Mimo że lubił upominać się o narodową zgodę, robił wszystko, aby do niej nie dopuścić. Bo Polska – jego projekt życia – miała być taka, jaką sobie wymyślił. Żadna inna.  Na jego usprawiedliwienie można powiedzieć jedno: gdyby nie ten jego trudny i wybuchowy charakter – Polski by nie było. Żadnej. Ani jego, ani innej. Wywalczył taką, jaka ostatecznie powstała. II Rzeczpospolita była projektem niedoskonałym, ale innego być wtedy nie mogło. Naprawdę żadne słowo w tej książce nie zostało zmyślone- powiedział nam pod koniec spotkania historyk.
    Michał Wójcik wspomniał nam także o drugiej, również bardzo interesującej książce pt. Baronówna o Wandzie Kronenberg, najgroźniejszej polskiej agentce.
      Spotkanie zakończyło się wspólną fotografią z autorem i deklaracją Michała Wójcika, że chętnie ponownie spotka się z naszymi czytelnikami. Tym razem młodszymi.